понеділок, 16 листопада 2015 р.

Тема. Трагічна історія родини Федорчуків – новітня інтерпретація  християнського мотиву братовбивства.
Мета:
навчальна: на основі компаративного аналізу повісті «Земля»,  Біблії та психологічних досліджень з’ясувати причини трагедії в родині Федорчуків.
розвивальна: розвивати навички працювати з додатковою літературою, робити порівняльний аналіз, узагальнення й висновки.
виховна: виховувати високі моральні якості, що ґрунтуються на основних біблійних заповідях.
Тип уроку: інтегрований урок
Міжпредметні зв’язки: українська література, християнська етика, психологія.
Обладнання: портрет Ольги Кобилянської, повість, Біблія.
…Краси людини без землі й краси
 землі без людини немає.
Б.Харчук
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
За всі правильні відповіді за І рівень учні можуть отримати 6 балів (24х0,25), за ІІ рівень – 4 бали (8х0,5)
Разом за всі правильно виконані завдання учні можуть отримати 10 балів. Вчитель виставляє ці бали у журнал.
Виконання учнями тестових завдань. 
І рівень.


1.Скільки синів було в Івоніки?
А.      4
Б.      2
В    5
Г    3
2.Чим займався Івоніка протягом життя?
А.      Був стельмахом
Б.      Був землеробом
В.      Був сільським головою
Г.      Був шинкарем
3.Яке прізвище носили Сава та Михайло?
А.      Федоренко
Б.      Федорчук
В.      Жемчук
Г.      Палійчук
4.Чому Івоніка не хотів віддавати Михайла на військову службу?
А.      Бо той був старшим сином
Б.      Син часто хворів
В.      Бо без допомоги Михайла важко дати лад господарству
Г.      Бо Михайло був заручений з Анною
5.Через що родина Федорчуків не любила батька Рахіри?
А.      Був шибеником                                                
Б.      Не спілкувався з односельцями
В.      Був крадієм  скотини
Г.      Свідчив проти Івоніки в суді
6.Чому батьки не давали згоди на шлюб Сави та Рахіри?
А.      Рахіра була сестрою Саві
Б.      Була Рахіра циганкою
В.      Була  Рахіра дуже бідна
Г.      Мала потворну зовнішність
7.Про кого говориться у повісті «мабуть, ні одна дівчина не вміла так любити, як вона!В її обіймах він наче мінився. Своїми великими устами пила з нього всю енергію і силу…»
А.      Анна
Б.      Рахіра
В.      Докія
Г.      Домніка
8.Про що довідалася Марійка у ворожки?
А.      Що буде поганий врожай
Б.      Що родина втратить землю
В.      Що Михайла заберуть до війська
Г.      Що лежать перед нею потоки сліз
9.Про кого говориться у повісті «він був високий ростом, вищий за брата, але ніжно збудований, як мати»
А.      Сава
Б.      Михайло
В.      Івоніка
Г.      Григорій
10.Про кого говориться у повісті «На танці не ходила ніколи. Була майже від чотирнадцяти років на службі у дворі, а забави сільських ровесниць були для неї цілковито чужі»
А.      Марійка
Б.      Парасинка
В.      Домніка
Г.      Анна
11.Про кого говориться у повісті «вона вміє білля вигладжувати й наперстком шити, але тим вона не доробиться ані землі, ані чоловіка»:
А.      Марійка
Б.      Парасинка
В.      Домніка
Г.      Анна
12.Що подарував Михайло Анні під час освідчення  у коханні?
А.      Хустку
Б.      Сукню
В.      Перстень
Г.      Намисто
13.Як  жилося Михайлові у війську?
А.      Хотів дезертирувати
Б.      Пристосувався до обставин
В.      Відчував  потяг до служби
Г.      Почав вслуговуватися перед офіцерами
14.Для  чого  Івоніка їздив до Михайла?
А.      Відвозив йому гроші
Б.      Намагався підтримати у важких умовах
В.      Розповів, що Анна вийшла заміж і перебирається до міста
Г.      Продавати товар офіцерам, щоб ті не знущалися з Михайла
15. Про що попросив Батька Михайло, знаходячись у війську?
А.      Щоб батько забрав його додому
Б.      Щоб батьки забрали до себе Анну
В.      Щоб батьки поділили землю між ним та Савою
Г.      Щоб батько більше не приходи, бо нагадував про домівку
16. Через що Михайло потрапив до шпиталю?
А.      Побили офіцери
Б.      Відбулася бійка між солдатами
В.      Обморозився у нових наметах
Г.      Сильно захворів на інфекцію
17. У кого почала працювати Анна за порадою Михайла?
А.      У його батьків
Б.      У пана
В.      В місті в офіцера
Г.      У дочок священика
18. Про що мріяла Рахіра?
А.      Про красиве вбрання
Б.      Бути ґаздинею на ґрунтах Івоніки
В.      Поїхати до Молдови
Г.      Мати дітей від Сави
19. За якої умови Сава міг не потрапити до війська?
А.      Якщо  працюватиме кілька днів на пана
Б.      Якщо буде єдиним сином у родині
В.      Якщо буде одруженим
Г.      Якщо в нього будуть діти
20. Чого страшенно перелякалася Анна, повертаючись додому , на безлюдній стежці?
А.      Зустріла вовка
Б.      Зустріла Саву з рушницею
В.      Зрозуміла, що загубилась
Г.      Зрозуміла, що замерзає
21. Яким було ставлення батьків до Сави після вбивства?
А.      Захищали його
Б.      Батько двічі вдарив Саву
В.      Не вірили у його причетність до вбивства
Г.      Захищали у суді
22. Що підказало батькові, що вбивця Сава?
А.      Куля , що випала
Б.      Свідок Петро
В.      Висновок лікаря
Г.      Батьківське серце
23. Що отримав Сава  від батьків, коли почав жити окремо?
А.      Половину землі
Б.      Худобу
В.      Половину хати
Г.      Нічого не отримав
24. Кому віддав Івоніка найкращу ланку  землі?
А.      Саві
Б.      Всиновленому хлопцю
В.      Анні та її близнюкам
Г.      Синові Анни та Петра
ІІ рівень
Дописати потрібну відповідь, слово або словосполучення.
1.О.Кобилинська присвятила повість «Земля»…     (Батькові  Юліанові
Я. Кобилянському).
2. Епіграф до повісті написаний… мовою (Німецькою)
3. Повість складається з…розділів (32).
4. Улюбленим заняттям Сави було…(Стріляти в птахів)
5. Земля, праця, доля – це три слова, які тісно переплітаються, визначають найглибшу сутність …(Івоніки).
6. Михайло просить батька принести йому в казарму…(Сопілку).
7. Петро одружився з …(Анною).
8. Михайлову землю Івоніка відписує… (Синові Анни).


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, які гріховні кроки штовхають людину до безодні – братовбивства, і простежимо це на прикладі соціально-психологічної повість «Земля».
Допоможуть нам це зробити Біблія, сама повість, і психологія, адже людська душа – об’єкт дослідження не лише літератури, а й окремої галузі науки – психології.
Щоб знайти ці відповіді ми клас поділимо на 3 групи: «теологи»  – дослідники Біблії, «літературознавці» – дослідники повісті, та «психологи».
ІІІ. Виклад нового матеріалу.
Робота з ілюстраціями.
Вчитель показує малюнки, учні називають, яку історія з Біблії вони ілюструють.
Розгорнувши перші сторінки Біблії ми дізнаємося легенду про перших людей на землі Адама і Єву. Бог надав їм можливість жити в Раю, але змій спокусив жінку, і та ослухалася заборон Бога, натомість кара за непослух, порушення заборони є невідворотною. Одержавши знання про добро і зло в муках народжує жінка дітей, і чоловік панує над нею. А через Адама проклята земля. У скорботі він їсть від неї всі дні свого життя. І відтоді печать гріха лежить на кожній людині, і всі ми народжуємось грішними, бо ми нащадки Адамові.
Виступ «теологів». Біблійна легенда про Каїна та Авеля.
Після вигнання з раю у Адама та Єви народилося двоє синів: Каїн і Авель. Старший, Каїн був хліборобом, Авель пас худобу.
Бог не приходив до людей і не розмовляв з ними так часто, як робив це, коли Адам і Єва були ще в раю. Та Бог дозволяв людям звертатись до Себе в молитві. Він хотів, щоб люди пам’ятали, що божий Син Ісус Христос обіцяв померти заради них. Дав можливість людям згадувати про це в такий спосіб: зробити жертовник та спалювати на ньому забите ягня або козеня. Це означало приносити Богові жертву.
Якось обидва брати приносили жертву Богові: Каїн – плоди земні, Авель – найкраще ягня зі своєї отари.
Авель був добрим і слухняним, він приносив жертву від усієї душі, з любов’ю та вірою в Бога. Авель пам’ятав, що колись жертвою заради врятування людей стане Божий Син,і нагадував про це своїм жертвоприношенням. Жертву Авеля Бог прийняв – дим від її спалення вознісся до неба.
Каїн мав люту та жорстоку вдачу,він приносив жертву для годиться, без любові до Бога. Господь не прийняв його жертви. Як гадають, це стало зрозумілим з того, що дим від спалення розіслався по землі.
Після цього Каїн почав заздрити братові та зненавидів його. Викликавши Авеля в поле, він убив брата. Кров Авеля зачервонила землю. Він був першою померлою людиною на землі.
Бог звернувся до Каїна і, бажаючи, щоб той покаявся, запитав: «Де брат твій Авель?» – «Не знаю! Хіба я сторож братові своєму?» – зухвало відповів Каїн. А Господь промовив: "Що ти вчинив? Ось голос крові брата твого кличе до мене з землі. Тепер же проклятий ти від землі, що відкрила свої уста, щоб прийняти кров брата твого з твоєї руки. Коли оброблятимеш землю, вона вже більше не дасть тобі свого врожаю. Втікачем і волоцюгою будеш на землі. Блукатимеш землею, і кожен, хто захоче вбити тебе, буде покараний семикратно!»
І втік Каїн від своїх батьків до далекого краю
Саме завдяки цій легенді впродовж багатьох віків ім’я  Каїна символізує братовбивство. Що стало причиною цього страшного гріха? А причиною стало те, що було порушено Божу заповідь «Не убий!».
Каїнова печать лежить на Саві, який підняв руку на свого брата. Трагедія, що відбувається в родині Федорчуків, виривається за межі родини. Зойкнуло все село, адже жорстоко позбавили життя молоду людину, що була надією та опорою для своїх батьків, носієм споконвічної моралі та спадкоємцем традицій. Чому ця трагедія сталася в порядній, працьовитій родині? Де її витоки? Чи має прощення гріх братовбивства? На це питання відповідає Ольга Кобилянська у своїй повісті. Але цю відповідь вона дає не  прямо, а змушує замислитися над нею читачів.  Братів Федорчуків письменниця змальовує за принципом контрасту: Михайло уособлює добро, світло, а Сава – щось незбагненне і страшне.
Слово вчителя. Бесіда з елементами дискусії.
Але ми забуваємо ще про одну річ, у Біблії нема згадок про те, як росли брати, як формувались їхні характери, які були стосунки з батьками.
Саме характер відіграв важливу роль у подальшій життєвій позиції героїв, адже характер – сукупність стійких істотних психічних особливостей (рис, якостей), що зумовлюють типову поведінку людини в певних життєвих ситуаціях.
§     Кажуть, що двох однакових людей і характерів не буває навіть в одній родині. Яким був і в кого вдався Михайло, а в кого Сава?
§     Чому Марійка любила більше Михайла, ніж Саву, хоч Сава був схожий на неї? (Дитину зі складним характером любити важче)
§     Чи не було в характері Сави патології?
§     Пригадайте, який перший тяжкий гріх учинив Сава? (Укинув джмеля за пазуху своєму кривдникові, хлопчик помер.)
§     Як зреагувала Марійка на такий вчинок? Чому не покарала сина?
§     Чи були в Михайла негативні риси характеру? Як він ставився до Рахіри?
§     Які стосунки були між братами?
§     Чим була сім’я для кожного з братів? (Неправильне виховання породило в Сави комплекс неповноцінності й викликало відчуття того, що він у сім’ї чужий. Він шукав людину, яка могла б його зрозуміти)
§     Чи правильний був вибір Сави? Чому саме Рахіра? (Груба сила притягує силу, зло притягує зло.)
§     Як ставився до землі Михайло, а як Сава?
§     Як уплинула на Михайла служба? До яких висновків він дійшов? (Сила людини не в землі, а в руках людини, в праці.)
§     Під час відсутності Михайла Сава полюбив працю на землі, трудився добре. Як до цього ставилися батьки? Чи були задоволені? Чи хвалили сина?
§     Є така думка, що кожна жертва певною мірою винна у своїй смерті. Чи стосується це Михайла?
§     Яким став Сава після вбивства? На які думки, висновки це наштовхує?
§     Після вбивства кожен член родини страждав. У чому трагедія становища кожного і чиє становище найтрагічніше?
§     Чому немає щастя в сім’ї Сави і Рахіри? Чому воно є у Петра і Анни, хоч Анна любить тільки Михайла, навіть після його смерті?
§     Що було причиною трагедії в родині сільського газдиІвонікиФедорчука, який є взірцем християнської добропорядності? (Учні дискутують, доходять висновку: і земля, і характер Сави, і неправильне виховання, і підбурювання Сави Рахірою і, зрештою, трагедія — кара за гріхи).
Виступ «психологів».
Зачитаймо цитати з повісті, які характеризують братів.
Михайло
«По всіх селах навкруги немає йому пари — такий добрий» «Михайло був мов образець! І не саме великий, але плечистий і сильний, а з лиця мов у якої дівчини, лише що над устами засіявся вус. Дівчата в селі знали добре, який він був, одначе він держався від усіх так далеко, був такий соромливий і замкнений…», «…був сильний, як медвідь, і плечі у нього, як у великана, садив на них мішки, як ніщо; хоч, щоправда, до роботи був здатний, як рідко хто перший-ліпший. Але серце було у нього м'яке, як тісто!…»,  «Такий був Михайло! Просто пішов до бурдея, не ївши, щоб товару подивитися, за всім доглянути; аби на завтра пристарати до орання, аби братися до землі».
Сава
 «…він - то вже інша галузь. Росте й горнеться кудись... та не до доброго й не до нас. Він роботи боїться, йому танець у голові. Зо стрільбою ходив би день і ніч по полі й по лісі, а про хату думає лише тоді, коли мамалига на кружок вивернеться». «З лиця подобав також на неї і був би гарний, коли б не його безустанно заблуканий погляд, що мав у собі щось зимного   й несупокійного. З його ніжного, майже дитинячого обличчя вражав його погляд прикро і відтручував від себе. Холодним, мов ніж, зимним блиском, що постепенно змагався, відпихав від себе, і треба було усміху його молодих ніжних уст, щоб привабити душу до себе». «Сава був лінивий і впертий, твердий, мов камінь, у роті мав на кожну хвилю повно лихих слів, що доводили родичів до роздразнення. Ніколи не міг при одній роботі довго видержати, все горіла йому земля під ногами; йому було наймиліше, коли мав роботу й дім за плечима, коли міг закинути стрільбу на плечі і брести лісом та полем. Се знав він найліпше. Вистрілював усі воробці із гороху, а взимі зайці, що лізли аж під хату в сад і обгризали молоді овочеві дерева. Але се й було все, у що вкладав свою душу!». «Любив стріляти птахів, і коли лише станув де бездільно, зараз прижмурював очі й шукав чогось під хмарами. Часом і зовсім без наміру.»
Брати – діти одних батьків, та не з однаковими характерами, з різними долями.
Група психологів зробила висновок, що за характером Михайло був  флегматиком, це передусім пунктуальні, педантичні, обережні люди, що на все реагують спокійно. Наполегливі в роботі, розпочате діло доводять до кінця.
Сава ж за типом темпераменту – меланхолік. Такі люди мрійливі, мляві,замкнуті. Міміка й рухи невиразні, голос тихий, рідко сміється гучно. Настрій майже завжди пригнічений. Довго пам’ятають образи. Навіть незначні прикрощі виводять їх з рівноваги, завдають страждань. Колектив їх стомлює, а накази і повчання – взагалі каторга.
Діти – меланхоліки найменше піддаються вихованню, хоч їм і живеться найважче. З точки зору психології батьки найперше винні у тому, що в душі сина зароджувалось бажання йти батькам наперекір, «Він любив свою матір, здається, любив її більше, як тата і брата, але бували хвилі, в яких ненавидів її, так як тепер, з цілої душі своєї, коли нарікала на Рахіру і прискала зневагою, як трійлом.»
«Текстологи» Саме у товаристві Рахіри і її родини Сава був сам собою. Саме там він знаходив спокій, підтримку і розуміння.
ІV. Підсумки уроку
Евристична бесіда
1.                 Що таке гріх? Які дії вважаються гріховними?
2.                 Пригадайте Божі заповіді. Яку з них порушив Сава?
3.                  Аргументуйте думку: кожен крок гріховний штовхає до безодні.
4.                 Поясніть біблійний вислів : «Хто сіятиме кривду, той жатиме лихо»
5.                 Як ви розумієте узяті за епіграф слова норвезького романіста Йонаса Лі «Кругом нас знаходиться якась безодня, що її вирила доля, але тут, у наших серцях вона найглибша»? (Витоки наших учинків — у душах. Центр уваги письменниці не безодня навколо нас, а душа й серце людини. Саме ця безодня породжує переступ)
V. Повідомлення домашнього завдання

Підібрати по 2-3 цитати до характеристики головних героїв: Михайла та Сави.

пʼятниця, 13 листопада 2015 р.

О.Кобилянська «Земля». Історія написання повісті. Сюжет, композиція та проблематика твору.

Тема: О.Кобилянська «Земля». Історія написання повісті. Сюжет, композиція та проблематика твору.
Мета:
навчальна: опрацювати зміст повісті; розкрити сюжетно-композиційні та жанрові особливості твору; на основі художнього аналізу образів дослідити, яку роль відіграє земля в житті людини.
розвивальна: удосконалювати вміння визначати  проблеми повісті; розвивати діалогічне мовлення, творчий потенціал, уміння влучно давати вичерпну відповідь на поставлені запитання.
виховна:виховувати любов і повагу до батьків, прищеплювати загальнолюдські моральні цінності, любов до праці на землі.  
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Обладнання: портрет Ольги Кобилянської, мультимедійна дошка.
                     Сила землі для селянина така велика,
що вона не відпускає його від колиски
аж до самої могили, формуючи його
характер і світогляд.
Іван Франко
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Слово вчителя
«Факти, що спонукали мене написати «Землю», правдиві. Особи майже всі що до одної також із життя взяті. Я просто фізично терпіла під з’явиськом тих фактів, і коли писала – ох, як крилами ридала! Саме в той час мій батько лежав хворий, і я сама не почувала себе особисто щасливою. Написання цієї повісті дало мені рівновагу, вдоволення і гнало до дальшого творення», - так писала О.Кобилянська в своїй автобіографії.
І. Франко в статті «Влада землі в сучасному романі» писав: «Хочу говорити про одне з найцікавіших явищ сучасної європейської літератури — про відтворення в ній відношення землі до людини, чи краще, влади землі над людиною. В повістевій літературі ця тема викликала появу декількох творів першорядного значення — а це найкращий доказ того, що тема ця жива та пекуча, що порушує вона глибину суспільних і загальнолюдських інтересів».
За всіх часів питання власності, особливо на землю, стояло дуже гостро. Земля була основою самого існування селянина, його годувальницею, розрадою і разом із тим з нею пов’язані постійний клопіт, важка праця. Заради землі йшли на злочин, і часто — навіть проти близьких людей. Однак у такому випадку рідко бували щасливими, адже за злодіянням неодмінно приходить кара — фізична, духовна, моральна, але обов’язкова й невідворотна.
Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми будемо говорити про соціально-психологічну повість «Земля».
Тема землі не нова в літературі. До цієї теми також зверталися як українські так і зарубіжні письменники. Це були І. С. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я», М. Коцюбинський «Fata morgana», Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», І. Карпенко-Карий «Хазяїн», «Сто тисяч», В. Стефаник «Коні не винні», «Камінний хрест», Борис Грінченко «Серед темної ночі», «Під тихими вербами», Е. Золя «Земля», А. Чехов «Мужики», Г. Успенський «Влада землі», О. Бальзак «Селяни», В. Реймонт «Селяни». В. Поленц трилогія «Сільський священик», «Селяни», «Могильник».
Хоч це і не нова тема, але Ольга Кобилянська не просто зобразила землю, вона створила соціально-психологічну повість, а художніми засобами описала  внутрішній світ персонажа, його думки, переживання,  зумовлених зовнішніми і внутрішніми чинниками, а саме місця землі у житті українського селянина.
Запишемо визначення.
Теорія літератури.
Соціально-психологічна повість — це один із різновидів епічних творів, в якому в складних, часто екстремальних життєвих ситуаціях розкриваються багатогранні характери та психологічні особливості героїв.
Проблематика твору – це коло проблем порушених у творі і тісно пов'язаних із задумом митця.
Психологізм у літературі – передавання художніми засобами внутрішнього світу персонажа, його думок, переживань,  зумовлених зовнішніми і внутрішніми чинниками.
Прототип – (грец. перший образ) – письменник бере за основу модель для створення літературного  типу, відкинувши  випадкове нехарактерне для образу.
ІІІ. Виклад нового матеріалу.
А зараз ми переглянемо відео, яке присвячене 150–тій річниці з дня народження письменниці. В ньому йтиме мова про історію написання твору.
Відео.
Так, прототипами повісті були люди, яких особисто знала Ольга Кобилянська. Такий нечуваний випадок стався в селі Димка Глибоцького району Чернівецької області. Подія стосувалася Костянтина Жижіяна та його синів Саву й Михайла. Була знайома письменниця і з коханою молодшого брата Маріукою Магас (Рахіра Чункач), а образ Анни списала з наймички, яка працювала в Кобилянських. Письменниця задумала написати продовження своєї відомої повісті, але вона залишилася лише на рівні задуму. Подальша доля прототипів нещаслива, отже земля, омита у крові рідного брата, не принесла щастя родині. Сава Жижіян, отримавши всю батькову землю, не витримавши докорів сумління, покинув все і вирушив до Канади, а Маріука залишилася одна із малими дітьми.
Робота з ілюстраціями Адамовича до твору.
Ø                Хто з героїв твору зображений на ілюстраціях?
Ø                Опишіть якими ви бачите Михайла?
Ø                А яким зображений Сава?
Ø                Які характери героїв проявляються через риси обличчя?
Робота над композицією твору.
На дошці накреслена таблиця, яку учні заповнюють самостійно в зошитах, бажаючі зачитують свої записи.
Орієнтовні відповіді учнів.
Експозиція:
весілля в селі – це велика подія.  Молодята запрошують усе село розділити їхню радість. Так за одним столом зібралися герої твору: головні й другорядні, багаті й бідні.
Зав'язка:
перше побачення Анни з Михайлом та неймовірно страшне й потворне, що летіло з лісу.
Кульмінація:
однієї ночі Сава з Михайлом пішли до панського лісу за жердинами  аби полагодити тин. Другого дня Михайла знайшли в лісі вбитим.
Розв'язка:
похорон Михайла.
Епілог:
розповідь про те, що сталося в майбутньому з героями.
Слово вчителя.
Композиційно твір складається з тридцяти двох розділів. В першому розділі, що є експозицією, письменниця знайомить нас з життям і побутом родини Івоніки Федорчука, з характерами провідних персонажів. Розділ сповнений тривожного передчуття, що ніби віщує  неминучість якогось лиха для цієї родини.
Убогий селянин Івоніка Федорчук із своєю дружиною Марійкою, тяжко працюючи на залізниці, живучи впроголодь, збирали гроші, щоб придбати трохи землі.
Ставши господарями, вони сподівались, що їхніх дітей буде краще життя. Але жорстока дійсність руйнує надії Федорчуків. Земля не приносить їм щастя.
Менший син, ледачий Сава, наперекір батькам задумав одружитися із злодійкуватою Рахірою, яка до того ж доводилася йому двоюрідною сестрою. Тому батьки обіцяли кращу землю віддати доброму й працьовитому старшому синові Михайлу, а Саві, якщо піде проти їхньої волі, не дати зовсім землі.
Під впливом Рахіри Сава зажадав стати спадкоємцем всієї землі і застрелив Михайла.
Події в основному розгортаються навколо двох братів і землі, що виступає у повісті, як самостійний образ, як вершитель людської долі. Найбільшого напруження дія досягає в картині братовбивства.
Кобилянська реалістично відобразила важке становище українського народу, уярмленого цісарською Австро – Угорщиною, показала дрібновласницьку психологію, що спотворювала душі людей.
Втрата віри Івоніки в силу землі, повернення Сави з тюрми і одруження з Рахірою є розв’язкою твору.
Незважаючи на трагічну долю героїв, повість закінчується оптимістичними рядками: письменниця висловлює віру в краще майбутнє молодого покоління – сина наймички, який стане господарем землі, а не її рабом.
Основні проблеми твору:
•        влада землі над людиною;
•        братовбивство;
•        селянська праця;
•        життя українського села.
Але все ж разом з  основною проблемою влади землі над людиною перед нами постає проблема братовбивства. Це гріхопадіння сягає ще часів перших людей на землі. Письменниця не ідеалізує героїв, а виводить їх у екстремальних ситуаціях, дає змогу проявити себе, показати свій характер.
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
Прокоментуйте ці народні афоризми.
Земля дає все і забирає все; земля — наша мати-годувальниця; не випускай землі з рук, бо діти проклянуть; на чужій землі не доробиш хліба; доки земелька, доти й розум в Омелька.
(Так селянин-хлібороб висловив своє ставлення до землі, показав, яке значення вона має в його житті).
V. Підсумки уроку.
1.                 Висловіть власну думку про ставлення українських селян до землі.
2.                 Які проблеми піднімає О.Кобилянська в повісті «Земля»?
3.                 Назвати прототипів повісті.
4.                 Чи можна якось виправдати Саву?
«Мікрофон»
Чому повторив гріх Каїна Сава Федорчук? Як наважився порушити заповідь «Не убий»?
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Опрацювати 211-223 сторінки підручника.

Підготуватися до тестової самостійної роботи, повторити зміст повісті.